Przyjaciele Raby

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki


Przyjaciele Raby

Zarybienie Przyjaciół Raby 2014

Email Drukuj PDF
Z przyjemnością i satysfakcją informujemy, że w dniu 21 czerwca udało nam się po raz kolejny dorybić Rabę selektem pstrąga potokowego. Do wody wpuściliśmy 100kg ryb (około 250szt.) o rozmiarach od 28-40cm. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli finansowo nasz fundusz zarybieniowy.
Akcje zarybieniową przeprowadzili: Janusz Skimina, Paweł Rycaj, Gabriel Pyka (córka Wiktoria też zarybiała :) ), Paweł Pilch i Paweł Augustynek Halny.
Zdjęcia: http://www.przyjacieleraby.pl/forum/gallery2.php?g2_itemId=295712
 

Analiza programu inwestycyjnego w zlewni Raby - etap I i II

Email Drukuj PDF
W dniu 30 czerwca br. w siedzibie MGGP S.A. w Krakowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych zainteresowanych problemami ochrony przeciwpowodziej w zlewni Raby w kontekście ochrony środowiska. W trakcie spotkania przedstawiono prezentację podsumowującą I i II etap projektu "Analiza programu inwestycyjnego w zlewni Raby", a także przewidywane w ramach III etapu projektu procedury środowiskowe.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele stowarzyszenia AbOvo oraz przewodniczący Sekcji Przyjaciół Raby pełniący funkcję pełnomocnika PZW Kraków ds. hydrotechnicznych.
 

Zmarł Pan Mieczysław Szpiczakowski

Email Drukuj PDF

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 87 lat odszedł od nas Pan Mieczysław Szpiczakowski, jeden z założycieli Koła Raba, wieloletni skarbnik i członek zarządu, działacz PZW. Pogrzeb odbędzie się w dniu 15 maja (czwartek) na cmentarzu Rakowickim w Krakowie o godzinie 12.00.

Pan Mieczysław od momentu kiedy w roku 2007 poznał Przyjaciół Raby, był zwolennikiem naszych idei, i pomimo że metoda "no kill" nie do końca go przekonywała, to widział jej potrzebę we współczesnych czasach. Z ubolewaniem obserwował jak ludzie nadmiernie eksploatują Rabę, i wielokrotnie opowiadał o swoich nadziejach na to, że może za ileś tam lat, kiedy on już nie będzie żył, Raba odrodzi się do stanu, który pamiętał jeszcze z połowy XX wieku. Cześć jego pamięci.

 

Nad Rabą kruszeje beton!

Email Drukuj PDF
Na potoku Krzczonówka, dopływie Raby, w ramach projektu "Tarliska Górnej Raby" trwa przebudowa przegrody. Świetna inicjatywa! Historyczny moment dla Raby! Polecamy relację video z tego wydarzenia http://youtu.be/eqEAtbS7QOE
 

Sprzątanie Raby 2014

Email Drukuj PDF

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014, grupa Przyjaciół Raby przeprowadziła akcję sprzątania brzegów rzeki Raby. Kilkunastoosobowa ekipa wędkarzy wraz z członkami rodzin, wyposażona w rękawice, worki i wodery, a także samochód terenowy z przyczepą wyzbierała odpady w rejonie starego i nowego mostu w Dobczycach, na plażach w Niezdowie, Winiarach i Kunicach, w okolicy ujścia potoku Krzyworzeka, a także w pobliżu starego młyna w Gdowie. W sumie zebrano pięć przyczep odpadów (około 150 worków) z czego 1/3 na terenie Gminy Dobczyce, a 2/3 na obszarze Gminy Gdów. Oczywiście część śmieci znajdowało się również w wodzie czyli na obszarze w zarządzie RZGW.
Najtrudniejszym miejscem do sprzątania okazały się brzegi w okolicy starego młyna w Gdowie. Znajdowało się tam mnóstwo części samochodowych, kabli, pieluch, szyb, luster i innych niebezpiecznych i szpecących krajobraz odpadów. Bardzo trudne były też rozlewiska powyżej nowego mostu w Dobczycach, z których nie było możliwości wyłowienia zatopionych worków. W pozostałych miejscach nie widać już na szczęście wielkogabarytowych śmieci. Głównie zalegały pozostawione po remontach pianki uszczelniające, a po libacjach rozbite szklane butelki, puszki, opakowania po czipsach i styropiany z fast food-ów. Miejmy nadzieję, że osoby które pozostawiły te rzeczy nad wodą czytają ten artykuł i zawstydzą się swoim zachowaniem.
Z bardziej przyjemnych informacji warto wspomnieć o fakcie, że w rejonie Niezdowa i Winiar niewiele było roboty dla sprzątających. Na tym odcinku ewidentnie widać efekty sprzątań z lat poprzednich i wypoczywający tam plażowicze, rowerzyści, biegacze i wędkarze dzieli się z Przyjaciółmi Raby zadowoleniem z tego faktu. Jeden z napotkanych turystów podzielił się nawet takim oto spostrzeżeniem:
- Wie Pan, ja od dwóch lat przyjeżdżam wypoczywać tylko tutaj nad Rabę, na tę plażę , bo to jedyne miejsce w rejonie Krakowa, gdzie na górskiej rzece nie widzę wiszących na drzewach worków, a na kamieniach nie muszę co przyjazd zbierać syfu. Super, że się nie poddaliście i macie sprzątanie regularnie! -
Miło słyszeć takie słowa, liczymy, że zadowolonych z kontemplacji natury bez śmieci będzie przybywać, a syfu ubywać. Dzika Raba to piękne miejsca i wszyscy powinni mieć możliwość wypoczywać nad jej brzegami w spokoju umysłu, który zapewni jedynie nieskażone środowisko.

Dziękujemy Urzędowi Gminy Gdów i Urzędowi Gminy i Miasta Dobczyce za dostarczenie rękawic i worków oraz utylizację zebranych odpadów.

A oto imienna lista uczestników akcji:
Piotr Augustynek, Paweł Augustynek Halny, Szymon Augustynek, Antoni Augustynek, Andrzej Ciesielski, Marta Ciesielska, Adam Fronc, Maciej Iżewski, Wiktor Morajko, Andrzej Gołek, Jacek Płachecki, Jarosław Przytuła, Gabriel Pyka, Wiktoria Pyka, Paweł Rycaj, Krzysztof Rycaj.

 

Sprzątamy Rabę w niedzielę plamową! Zapraszamy 13 kwietnia!

Email Drukuj PDF
Serdecznie zapraszamy wszystkich, ale to wszystkich na sprzątanie Raby na odcinku Dobczyce-Gdów, które odbędzie się w niedzielę (tzw. "palmową") 13 kwietnia. Poprzednie akcje sprzątania odniosły pożądany efekt i mamy nad Rabą coraz czyściej (choć oczywiście śmiecących drani niestety nie brakuje i trzeba im dać odpór ;-> ), dlatego gorąco zachęcamy do licznego udziału, byśmy mogli się cieszyć krajobrazem Raby wolnym od syfu.
Zbiórka o 10:00 w Dobczycach na parkingu przy szkole podstawowej, koło starego mostu. Potem o 14:00 spotykamy się na placu przy ujściu Krzyworzeki na ognisko. Przybywajcie!
 


Strona 8 z 59
Reklama

Na skróty

Nowy?

Jesteś nowy na naszej stronie? Szukasz pomocy lub więcej informacji? Odwiedź nasze Forum

"Jaka woda?"
Zobacz informacje o stanie wody na Rabie (dane aktualizowane przez wędkujących)

Warto wiedzieć

 lowisko
Zasady, opłaty
 
 
lowisko
STOP! Przegradzaniu rzek
 
 
 pil
Czasopismo Pstrąg i Lipień
 
 
sztuka
Polecamy magazyn "Sztuka łowienia"
 
 
ffc
Fly Fishing Challenge 

Sponsorzy 2014

lowisko
Dębowscy - Wieliczka
drewno kominkowe
 

Najnowsze zdjęcie

Losowy obrazek

Odsłon : 1023650